Klubstævne 19 september 2020

Vi havde en del løftere der havde trænet til Sjællandsmesterskaberne, som jo desværre måtte aflyses pga covid 19 restriktioner.

Det blev i stedet til et lille klubstævne, tak til Elias Madsen for at være tovholder.

Resultaterne klassisk styrkeløft:

1. Jonathan Arnesen  94,65   247,5 – 157,5 – 270,- 675,0 kg  Point 87,55                          Flot at Jonathan der havde smidt 10 kg kropsvægt. Vi ser forhåbenligt 700 kg i 93 kg klassen til DM

2. Amalie Larsson  111,65  200,0 – 100,0 – 190,0 – 490,0 kg  Point 85,14                          Amalie lavede en flot uofficiel danmarksrekord i squat på 200 kg, og havde et super forsøg på 210 kg som var tæt på. Desværre fik Amazonen et lille riv i ryggen som hæmmede i de 2 sidste øvelser, alligevel blev bænken forbedret med 10 kg.

3. Aslak Niclasen  77,35  200,0 – 130,0 – 235,0 – 565,0 kg  Point 81,07                            En debutant der med overskud viste at 600 kg ligger lige om hjønet.

4. Annika Bell  73,70  147,5 – 70,0 – 175,0 – 392,5 kg  Point 78,54                                    Annika er på jagt efter de danske juniorrekorder i squat og dødløft, og det ser ud som om det er et overkommeligt mål til DM.

5. Gustav Jørgensen  74,35  177,5 – 110,0 – 220,0 – 507,5 kg  Point 71,35                        Efter kamikaze squat, var der mere stil over bænk og dødløft, spændende at se hvad det kan blive til DM junior.

6. Amanda Andersen  49,35  100,0 – 52,5 – 107,5 – 260 kg  Point 68,78                            Amanda er lige som Annika på jagt efter danske junior rekorder, der mangler ikke meget, dog skal der lige lidt kropsvægt af. I øvrigt inponerende hvor mange gange Amanda formåede at sige fuck på podiet, men en flot debut.

7. Philip Munksgaard  81,7   180,0 – 125,0 – 180,0 – 485,0 kg  Point 67,68                       Philip viste god teknik i sit første stævne. DM klassisk kravet er ikke langt væk.

8. Sarah Hugger   71,8   105,0 – 70,0 – 157,5 – 332,5 kg   Point 67,43                              Endnu en debuttant, Sarah har det der skal til for at nå langt i sporten, vi skal dog lige have lidt mere i de lange modelben.

9. Magnus Winther   85,05   170,0 – 107,5 – 190,0 – 462,5 kg   Point 63,24                        Første gang på podiet med kæmpe overskud, det ses tydeligt at han slægter bror Rasmus på, der skal ikke ydes for meget.

10. Victor Kronbæk   82,75   157,5 – 110,0 – 175,0 – 442,5 kg   Point 61,35                        Ny løfter, og klubben eneste subjunior, fik ram på et par klubrekorder, og skal nok sætte sit præg på dansk styrkeløft i fremtiden.

11. Cindy Bunnak  56,40   72,5 – 37,5 – 75,0 – 185 kg   Point 43,74                                     Efter en måned i klubben var Cindy klar til at betræde podiet, der skete i suveræn stil med 9 lette godkendte løft.

–.Julie Hansen  72,95   145,0 – 100,5 – 000,0 – 000,0   Point 00,00                                    Julie havde over en længere periode tabt ca 11 kg kropsvægt. Alligevel blev det en 5 kilos forbedring i squat, og i bænken løftede Julie et ½ kg mere end hendes egen danske rekord. Desværre var der ikke flere kræfter tilbage til de afsluttende gulvøvelser.

Resultater styrleløft:

1. Ole Olsen  92,80   252,5 – 172,5 – 272,5 – 697,5 kg   Point 75,18                                   Her tæt på alderdommen viste Ole at det grå guld stadig kan præstere på højt niveu.     Det blev til en flot pr i bænken, og så lige en uofficiel dansk master 2 rekord i dødløft.

2. Peter Hansen  73,60   167,5 – 110,0 – 190,0 – 467,5 kg   Point 58,19                             PH havde en forrygende dag, rekord i squat, dødløft og total.

Resultater klassisk bænkpres:

1. Tim Nielsen  111,15   137,5 kg                                                                                         Efter 2 stykker med fiskefilet, og en kasse af Anton Bergs bedste marcipanbrød, var Tim klar til at bænke, det blev ny pr med 5 kg.

Som spottere fungerede: Thor Byrdal, Kasper Rasmussen, Elias Madsen, Ruben Donde, Oskar Lund, Jonathan Gelslev.

Kent Flåten havde styr på løfterne.

Amalie Nielsen klarede sekretær jobbet.

Gustav Jørgensen og Annika Bell speakede på skift.

Kasper Sørensen, Henning Friis og Per Berndorff løftede de røde og hvide pinde.